Czy studia przygotują mnie do pracy? (2024)

Z artykułu dowiesz się:

  1. Jak studenci i absolwenci oceniają uczelnie pod względem przygotowania zawodowego
  2. Co można zyskać dzięki studiom, a czego wymagają pracodawcy
  3. Jak zwiększyć swoje szanse na rynku pracy

Dyplom inżyniera informatyki to atut na rynku pracy. Absolwent uczelni posiada umiejętności, dzięki którym może podjąć zatrudnienie i niedługo po ukończeniu studiów otrzymywać atrakcyjne zarobki. W tym zawodzie, podobnie jak w innych profesjach, liczą się również dodatkowe aspekty, np. otwartość na wiedzę i chęć rozwoju. Studia zapewniają przygotowanie merytoryczne, ale niezbędne jest późniejsze uzupełnianie kwalifikacji i zdobywanie doświadczenia.

Dobra praca, czyli jaka?

W opinii studentów i absolwentów polskich uczelni tytuł magistra pomaga w karierze, ale nie gwarantuje sukcesu. Oprócz wykształcenia liczy się także doświadczenie, które można zdobywać w trakcie praktyk zawodowych i stażu. Dobra praca to taka, która zapewnia nie tylko satysfakcjonujące zarobki, ale również atrakcyjne możliwości rozwoju. Takie wnioski zostały ujęte w raporcie Pracuj.pl „Studenci i absolwenci o rynku pracy”. 37% ankietowanych było zdania, że ukończenie studiów sprzyja znalezieniu dobrej pracy. Co ciekawe, 33% prezentowało krańcowo odmienny pogląd, uznając, że wyższe wykształcenie ma niewielkie znaczenie. 30% uczestników nie zajęło jednoznacznego stanowiska. Wyniki badania Pracuj.pl wskazują m.in. na to, że nie istnieje uniwersalny przepis na spełnienie zawodowe. Ani dyplom, ani umiejętności nie sprawią, że Twoja kariera będzie pasmem triumfów.

Czego uczymy się na studiach?

Studia nie gwarantują pracy, powodzenia i dobrych zarobków. Na pozycję zawodową trzeba zapracować. Czy to oznacza, że wyższe wykształcenie nie jest istotne i nie warto „tracić” czasu na wykładach, ćwiczeniach, laboratoriach i w bibliotekach? Zdecydowanie warto rozpocząć naukę w szkole wyższej. Ważne jednak, by w trakcie studiowania realizować przyjęte cele edukacyjne i zawodowe oraz świadomie pochodzić do zdobywania wiedzy. Studenci uczą się języków obcych, poszerzają horyzonty myślowe, analizują różne punkty widzenia, uczą się organizacji pracy własnej, logicznego myślenia, współdziałania itp. Taki kapitał jest przydatny w życiu zawodowym. Efekty kilkuletniej nauki zależą jednak w znacznej mierze od zaangażowania oraz umiejętności wykorzystania zasobów zdobytych w studenckich latach.

Gdzie można pracować po filozofii?

Kompetencje absolwenta a wymagania pracodawców

Ważne, żebyś w trakcie studiów uzupełniał wiedzę i zdobywał nowe kompetencje, np. uczestnicząc w praktykach i stażach. Kursy i szkolenia również będą podnosić Twoje kwalifikacje. Jeśli chcesz osiągać sukcesy i zwiększyć swoje szanse na rynku pracy:

  • Rób to, co sprawia Ci przyjemność i satysfakcję

Wybierając kierunek studiów i ścieżkę kariery, kieruj się swoimi preferencjami. Ważne, żebyś lubił to, czym zamierzasz się zajmować, bo dzięki temu będziesz mieć większą motywację do podejmowania trudu, podnoszenia kwalifikacji, czerpania wiedzy z różnych źródeł itp.

  • Bądź na bieżąco z oczekiwaniami pracodawców

Warto kierować swoją karierą w taki sposób, by nie tylko robić to, co się lubi, ale również dopasowywać się do warunków, które aktualnie panują na rynku pracy. Przyjęcie takiej postawy sprawi, że nie będziesz mieć trudności ze znalezieniem zatrudnienia.

  • Rozwijaj kompetencje przyszłości

Elastyczność i umiejętności adaptacyjne to kluczowe kompetencje na rynku pracy. Dobrze jest rozwijać również inteligencję emocjonalną oraz umiejętność współpracy. Kompetencje miękkie, które pomagają w osiąganiu celów zawodowych, doskonali się w praktyce. Osoba, która współdziała z różnymi grupami – np. angażując się w działalność samorządu studenckiego i projekty zawodowe lub udzielając się w stowarzyszeniach – uczy się m.in. zarządzania sobą w czasie, komunikatywności i asertywności. Rozwijaniu inteligencji emocjonalnej sprzyja prowadzenie dziennika emocji lub zestawianie własnego punktu widzenia z perspektywami rozmówców.

Nadążyć za światem. Kompetencje cenne w przyszłości

  • Traktuj niepowodzenia jak lekcje

Mimo doskonałego przygotowania do pracy, otwartości na nowe doświadczenia i zdolności adaptacyjnych możesz doświadczać niepowodzeń. Ważne, abyś nie zniechęcał się w obliczu porażek. Doceniaj samego siebie i nie rozpamiętuj błędów.

  • Ucz się i aktualizuj wiedzę

Nie wystarczy zdobyć dyplom, by stać się świetnym fachowcem. Aby stawać się coraz lepszym specjalistą, należy uzupełniać wiedzę, np. rozpoczynając studia podyplomowe, uczęszczając na kursy, czytając literaturę branżową itd. To, co robisz w czasie wolnym od pracy, również może Cię rozwijać. Warto wykorzystywać w pracy kompetencje i wiedzę, które zdobywasz jako rodzic, miłośnik sportu, fan literatury kryminalnej itd.

4 korzyści, które daje elastyczność w pracy

Studia to jedna z wielu ważnych okazji do nauki i rozwoju. Czas spędzony w murach uczelni może sprawić, że zdobędziesz nowe umiejętności, poznasz inspirujących ludzi i zyskasz cenną wiedzę na własny temat. Od Ciebie zależy, co zrobisz z tym kapitałem.

Zarobki: wypełnij ankietę i sprawdź, czy dobrze zarabiasz na swoim stanowisku

Porównaj zarobki

Oceń artykuł

Czy studia przygotują mnie do pracy? (2024)

FAQs

Czy studia przygotowują do pracy? ›

Lokalne szkoły i uczelnie, nie przygotowują uczniów do znalezienia pracy i nie rozwijają praktycznych umiejętności, które wymagane są w danym zawodzie.

Czy studia pomagają w znalezieniu pracy? ›

Studia nie gwarantują pracy, powodzenia i dobrych zarobków.

Czy pracodawca patrzy na studia? ›

A pracodawcy i rekruterzy mogą pytać i prosić o informacje dotyczące wybranych przedmiotów na studiach, zdanych egzaminach i uzyskanych ocenach. Pojęcia wykształcenia nie powinno się (nawet przy uwzględnieniu reguły minimalizacji danych) redukować do suchej informacji – ukończył studia.

Czy studia daja lepszą pracę? ›

Wyższe wykształcenie zdecydowanie zwiększa szanse na dobrą pracę i wysokie zarobki. Osoby po studiach są zdrowsze, ich jakość życia jest znacznie lepsza, żyją dłużej od słabiej wykształconych, utrzymując przy tym dużą aktywność i samodzielność.

Ile lat pracy liczy się za studia? ›

Osoby, które mogą pochwalić się wykształceniem wyższym, mogą doliczyć do swojego stażu 8 lat (a właściwie są one doliczane automatycznie). Nieważne, czy dana osoba uzyskała dyplom licencjata, inżyniera, magistra czy może doktora – bez względu na to wartość doliczana do stażu pracy jest stała i zawsze wynosi 8 lat.

Czy można skonczyc studia bez pisania pracy? ›

Dlatego w przygotowanych przepisach planujemy, aby zamiast pracy dyplomowej studia mogły kończyć się specjalnym egzaminem – potwierdza Piotr Müller, dyrektor w MNiSW. – Jednocześnie podkreślamy, że uczelnia będzie miała nadal prawo wprowadzić wymóg pisemnej pracy dyplomowej, jeżeli uzna to za stosowne.

Dlaczego pracodawcy szukają studentów? ›

Pracodawcy szukają studentów

Wśród istotnych czynników, które wpływają na chęć zatrudnienia studentów, ważną kwestią jest możliwość nawiązania umowy zlecenie i zwolnienia z płacenia składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, jeśli osoba pobierająca naukę nie skończyła 26 lat.

Ile osób po studiach nie pracuję w zawodzie? ›

W Polsce prawie 20 proc. osób z wyższym wykształceniem pracuje poniżej swoich kwalifikacji, na stanowisku nie wymagającym takiego wykształcenia, wynika z danych za 2020 rok.

Po jakich studiach jest najwięcej pracy? ›

Najwyższe zarobki osiągają absolwenci kierunków: Informatyka, Bioinformatyka, Zarządzanie, Górnictwo i Geologia, Analiza danych - big data, Mechanika i budowa maszyn, Teleinformatyka, Automatyka i Robotyka, Elektrotechnika, Informatyka i Ekonometria, Finanse i rachunkowość, Elektronika i telekomunikacja.

Czy uczelnia ma znaczenie dla pracodawcy? ›

Dla pracodawców bardzo duże znaczenie ma prestiż ukończonej przez absolwenta uczelni. Najbardziej liczą się marka, wielowiekowa tradycja, poziom kadry dydaktycznej, osiągnięcia naukowe, współpraca zagraniczna. Z tego powodu w oczach pracodawców dobrze jawią się Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Jagielloński.

Co jest ważniejsze wykształcenie czy doświadczenie? ›

Dla pracodawców z pewnością ważniejsze jest doświadczenie. Rekruterzy przede wszystkim zwracają uwagę na to, co robiliśmy w poprzednich miejscach pracy i jakie mamy umiejętności, a nie na to, jaką uczelnię skończyliśmy. Wykształcenie jest ważne, jednak podparte doświadczeniem nabiera jeszcze większego znaczenia.

Na jakie kursy patrzą pracodawcy? ›

Kursy specjalistyczne

w przypadku kucharzy, magazynierów, fryzjerów, kierowców, piekarzy czy ślusarzy. Aby monitorować sytuację na rynku pracy, warto analizować oficjalne dane dotyczące zawodów nadwyżkowych i deficytowych.

Po jakich kierunkach nie ma pracy? ›

Opinię tę potwierdzają statystyki. Wynika z nich, że od lat rekordy na czarnej liście biją takie kierunki, jak: turystyka i rekreacja, socjologia, pedagogika, administracja, zarządzanie i marketing. W szczególnie trudnej sytuacji są osoby, które ukończyły studia na tych kierunkach jedynie z tytułem licencjata.

Czy studia mają sens? ›

Czy studia zagwarantują nam dobrą pracę? Niekoniecznie, choć wyższe wykształcenie raczej zwiększy naszą konkurencyjność. Dlatego tak istotny jest wybór odpowiedniego kierunku. Eksperci zauważają, że zrobienie tytułu magistra "dla papieru" nie ma sensu.

Czy studia są ważne w życiu? ›

Czy naprawdę nic nie wnoszą do naszego życia i są zbędne? Oczywiście, że nie! Przede wszystkim studia uczą nas korzystania ze źródeł, ich selekcji, pracy z nimi, uczą również organizacji czasu i pracy czy współpracy z innymi ludźmi. Takie umiejętności wyniesiemy z niemal każdego kierunku.

Czy studia dzienne liczą się do stażu pracy? ›

Studia są zaliczane do okresu nieskładkowego - podobnie jak czas, gdy przebywaliśmy na zasiłku chorobowym lub opiekuńczym. Bez względu na to, ile lat spędziliśmy na uczelni wyższej, studia zawsze są wliczane do stażu pracy jako 8 lat. Zarówno gdy ukończyliśmy studia licencjackie jak też magisterskie.

Czy studia coś dają? ›

Studia to najlepszy czas i miejsce, by zgłębiać swoje zainteresowania. Stwarzają one olbrzymie możliwości, ponieważ dają studentowi dostęp do rzetelnej i usystematyzowanej wiedzy. Często takie zgłębianie danego tematu bez pomocy nauczycieli akademickich byłoby wręcz niemożliwe.

Czy studia są potrzebne w życiu? ›

Czy naprawdę nic nie wnoszą do naszego życia i są zbędne? Oczywiście, że nie! Przede wszystkim studia uczą nas korzystania ze źródeł, ich selekcji, pracy z nimi, uczą również organizacji czasu i pracy czy współpracy z innymi ludźmi. Takie umiejętności wyniesiemy z niemal każdego kierunku.

Po co pracodawcy dyplom ukończenia studiów? ›

W przypadku wykształcenia pracodawcy mogą żądać zatem od kandydatów do pracy lub od pracowników np. dyplomu ukończenia studiów czy dodatkowego zaświadczenia o ukończeniu studiów. Istotne jest, że adresatem żądania udokumentowania danych osobowych dot. wykształcenia są kandydaci do pracy lub pracownicy.

Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Frankie Dare

Last Updated:

Views: 6563

Rating: 4.2 / 5 (53 voted)

Reviews: 84% of readers found this page helpful

Author information

Name: Frankie Dare

Birthday: 2000-01-27

Address: Suite 313 45115 Caridad Freeway, Port Barabaraville, MS 66713

Phone: +3769542039359

Job: Sales Manager

Hobby: Baton twirling, Stand-up comedy, Leather crafting, Rugby, tabletop games, Jigsaw puzzles, Air sports

Introduction: My name is Frankie Dare, I am a funny, beautiful, proud, fair, pleasant, cheerful, enthusiastic person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.