SlowLingo - strategie nauki języków: Czy warto studiować filologię - język, praca i perspektywy (2024)

Maj.... maj... Czas podejmowania zdawania pierwszych życiowych egzaminów i podejmowania życiowych wyborów. W kwestii matur się nie wypowiadałam, bo sama maturę zdawałam dawno temu i przyznam, że nie bardzo już wiem z czym to się teraz je. Wiem natomiast doskonale, z czym się je studiowanie filologii i jakie to studiowanie daje perspektywy życiowe. Zapraszam na tekst.

SlowLingo - strategie nauki języków: Czy warto studiować filologię - język, praca i perspektywy (1)

Umiłowanie słowa czyli nie-kurs językowy

"Umiłowanie słowa" - to własnie znaczy "filologia". Jeśli liczysz na szybki i darmowy kurs językowy, możesz się przeliczyć. Znam osoby, które z takim podejściem rozpoczynały studia językowe, jednak rzeczywistość szybkoweryfikowała ich mylne założenie. Filologia bowiem to całość: język, kultura, literatura i jeszcze kilka innych mniej fascynujących rzeczy.

Zależy Ci tylko na języku, a resztę chcesz sobie odpuścić? Owszem, można sobie tak postudiować rok. Końcowe egzaminy będą jednak bezlitosne. U mnie w grupie była osoba, która, w przekonaniu o własnej wyższości i braku konieczności uczenia się, bo przecież "wszystko już wie", nie zdała ŻADNEGO egzaminu. ŻADNEGO. Jeśli więc nie chcesz odnieść takiej sromotnej klęski, zastanów się, czy filologia jest dla Ciebie. A zatem...

Dla kogo filologia?

Jeśli jesteś pasjonatem lub pasjonatką literatury, kultury, sztuki etc. etc., to z pewnością odnajdziesz się na studiach filologicznych. Oczywiście język też musisz lubić, bo bez tego ani rusz, jak można się spodziewać.

Z drugiej strony, jeśli interesuje Cię teoria języka, filologia również powinna przypaść Ci do gustu, jeśli postanowisz skupić się na językoznawstwie. Ale uwaga - i tym razem musisz przynajmniej trawić literaturę, kulturę, sztukę itp. bo te przedmioty także trzeba zdać.

SlowLingo - strategie nauki języków: Czy warto studiować filologię - język, praca i perspektywy (2)

Bez względu na to co wybierzesz, pracy będzie sporo. I niestety zazwyczaj najwięcej z tych przedmiotów, które akurat mniej Cię interesują, więc musisz mieć to na uwadze.


Filologia jest zatem dla pracusiów, zafascynowanych językiem i kulturą. Wszyscy inni pragnący jedynie nauczyć się języka, powinni zainwestowaćczas i pieniądze w odpowiednie kursy językowe, ze względu na szacunek dla samych siebie, wykładowców i innych studentów.

SlowLingo - strategie nauki języków: Czy warto studiować filologię - język, praca i perspektywy (3)

Co po filologii?

Ok, decydujesz się i kończysz filologię. Znasz język, kulturę, dzieła literatury i sztuki. Niekoniecznie chcesz uczyć i nie masz (już) ambicji by zostaćna uczelni. Czy sama filologia wystarczy?

Zależy co chcesz robić. Jeśli znasz jakiś bardziej "egzotyczny" (czytaj "nie-angielski") język, prawdopodobnie od ręki znajdziesz pracę w którymś z wielu centrów BSC (Business Shared Services, obsłudze klienta, etc.) Mam na swoim koncie epizod na takim stanowisku, który generalnie wspominam dość źle. Zdecydowanie nie jest to praca dla mnie. Z inną pracą i samym językiem wcale nie jest już tak różowo.

To, co zdecydowanie polecam, to jeszcze w trakcie studiów językowych lub tuż po nich rozpocząć drugie studia o zabarwieniu biznesowym. Nie musisz koniecznie zapisywać się na pełne studia licencjackieo tematyce: zarządzanie, marketing czy finanse. Warto rozważyćstudia podyplomowe. Ja żałuję, że wcześniej,właśniejeszcze w trakcie studiów dziennych, nie podjęłam podyplomówki. Zrobiłam to dopiero kilka lat później.

SlowLingo - strategie nauki języków: Czy warto studiować filologię - język, praca i perspektywy (4)

Kierunków jest sporo i na pewno znajdziesz coś dla siebie. Takie połączenie kompetencji da Ci zdecydowanie przewagęna rynku i pozwoli wybierać ciekawsze oferty pracy, a może nawet założyćwłasną firmę.

Sporo o narzędziach biznesowych piszę w serii postów "Biznesowo o językach". Wkrótce powrócę z nowymi narzędziami i ich zastosowaniem w nauce języków. Przygotowuję także nową wersję postu o tym, dlaczego podejście biznesowe jest tak ważne w nauce języków.

Czy już to czujesz?

Czujesz już, czy filologia jest kierunkiem studiów dla Ciebie? Ja nie żałuję podjęcia tych właśnie studiów. Tak jak wspomniałam, żałujęnieco, że wcześniej nie dobrałam czegoś bardziej treściwego. Rozwijać się trzeba zawsze i nigdy nie jest za późno, by do filologii coś dołożyć. Polecam jednak wcześniej, niż później.

A jak Ty postrzegasz studia językowe? Czy według Ciebie wystarczą, by wybić się na rynku? Bo nie ma się co oszukiwać, że aspekt finansowy jest ważny. Idee ideami, ale cos jeść trzeba 😄.


SlowLingo - strategie nauki języków: Czy warto studiować filologię - język, praca i perspektywy (2024)
Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Kelle Weber

Last Updated:

Views: 6049

Rating: 4.2 / 5 (53 voted)

Reviews: 84% of readers found this page helpful

Author information

Name: Kelle Weber

Birthday: 2000-08-05

Address: 6796 Juan Square, Markfort, MN 58988

Phone: +8215934114615

Job: Hospitality Director

Hobby: tabletop games, Foreign language learning, Leather crafting, Horseback riding, Swimming, Knapping, Handball

Introduction: My name is Kelle Weber, I am a magnificent, enchanting, fair, joyous, light, determined, joyous person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.