Jakie studia wybrać w 2022: najlepsze i przyszłościowe kierunki (2024)

Zastanawiasz się, jakie perspektywy zawodowe oferuje Twój kierunek studiów? Nie wiesz, czy podjąłeś dobrą decyzję przy jego wyborze? A może myślisz o zmianie ścieżki edukacji i chcesz wybrać najlepszą alternatywę?

W tym artykule rozwiejemy Twoje wątpliwości. Poniżej znajdziesz najnowsze badania i statystyki, dzięki którym dowiesz się, które kierunki studiów są najbardziej przyszłościowe i co warto studiować, aby łatwo znaleźć pracę i dobrze zarabiać.

Zamiast kierować się subiektywnymi opiniami znajomych oraz rodziny, sprawdź, czego tak naprawdę oczekują pracodawcy. Dowiedz się, jaki kierunek studiów wybrać, aby odnieść sukces na rynku pracy. W ostatniej sekcji znajdziesz także wskazówki, jak zdobyć kwalifikacje, których poszukują pracodawcy.

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz CV teraz

Jakie studia wybrać w 2022: najlepsze i przyszłościowe kierunki (1)

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

1. Po jakich kierunkach łatwo znajdziesz pracę?

Przyjrzyjmy się najpierw potrzebom pracodawców. Z raportu „Rynek pracy specjalistów 2018” wynika, że w zeszłym roku najwięcej ofert pracy pojawiło się w poniższych branżach:

 • handel i sprzedaż (31%)
 • obsługa klienta (22%)
 • IT (15%)
 • finanse (14%)
 • inżynieria (12%).

Co ciekawe, najbardziej wzrosło zapotrzebowanie na specjalistów w budownictwie (o 23%), produkcji (o 21%), inżynierii (o 21%), logistyce (o 20%) i nieruchom*ościach (o 18%). Można więc przypuszczać, że absolwenci kierunków związanych z tym branżami, w najbliższym czasie nie będą mieli problemów ze znalezieniem pracy.

Z kolei z raportu Hays wynika, że w 2019 roku pracodawcy prowadzili procesy rekrutacyjne głównie w poniższych specjalizacjach:

Bazując na statystykach można więc stwierdzić, że bezrobocie nie grozi absolwentom kierunków studiów związanych ze:

 • sprzedażą
 • IT
 • produkcją
 • finansami
 • a także po kierunkach inżynierskich.

Warto zajrzeć także do rankingu szkół wyższych Perspektywy. Po wybraniu interesującego Cię kierunku możesz rozwinąć tabelę i zobaczyć oceny dla poszczególnych uczelni w kategorii „Ekonomiczne losy absolwentów”.

Jest to wskaźnik mierzony wysokością zarobków absolwentów oraz stopniem ich zatrudnienia według danych z badania przeprowadzonego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Ogólnopolski system monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów szkół wyższych to kolejny serwis, który powinieneś odwiedzić. Znajdziesz tam m.in. ranking z listą kierunków z podziałem na uczelnie, po których ryzyko bezrobocia jest najmniejsze.

Oto przykładowa lista kierunków studiów w województwie mazowieckim z podziałem na uczelnie, po których prawdopodobieństwo bezrobocia wyniosło 0%:

 1. Informatyka(Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach)
 2. Automatyka i robotyka(Politechnika Warszawska)
 3. Inżynieria biomedyczna(Politechnika Warszawska)
 4. Informatyka(Politechnika Warszawska)
 5. Lotnictwo i Kosmonautyka(Politechnika Warszawska)
 6. Telekomunikacja(Politechnika Warszawska)
 7. Energetyka i chemia jądrowa(Uniwersytet Warszawski)
 8. Matematyka(Uniwersytet Warszawski)
 9. Informatyka(Uniwersytet Warszawski)
 10. Informatyka i ekonometria(Uniwersytet Warszawski)
 11. Sztuka mediów(Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie)
 12. Socjologia(Collegium Civitas w Warszawie)
 13. Stosunki międzynarodowe(Collegium Civitas w Warszawie)
 14. Inżynieria nanostruktur(Uniwersytet Warszawski)
 15. Zarządzanie środowiskiem(Uniwersytet Warszawski)
 16. Bioinformatyka i biologia systemów(Uniwersytet Warszawski)
 17. Studia filologiczno-kulturoznawcze(Uniwersytet Warszawski)
 18. Finanse i rachunkowość(Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania w Warszawie)
 19. Turystyka i rekreacja(Szkoła Główna Turystyki i Rekreacji)
 20. Wzornictwo(Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu)
 21. E-biznes(Szkoła Główna Handlowa w Warszawie)
 22. Zarządzanie(Wyższa Szkoła Gospodarki Euroregionalnej im. Alcide De Gasperi w Józefowie)
 23. Finanse i rachunkowość(Akademia Finansów i Biznesu Vistula)
 24. Fotonika(Politechnika Warszawska)

(Dane dotyczą absolwentów studiów stacjonarnych II stopnia z 2017 r., bez doświadczenia zawodowego, w województwie mazowieckim.)

Ranking ten możesz dowolnie modyfikować. Warto więc użyć filtrów i dopasować go do swoich potrzeb. Możesz w nim wybrać m.in. kierunek i obszar nauki, formę oraz poziom studiów, a także województwo, w którym mieszkasz lub zamierzasz studiować.

2. Po jakich kierunkach studiów będziesz zarabiał najwięcej?

Fundacja Sukcesu Pisanego Szminką w najnowszym raporcie przyjrzała się oczekiwaniom finansowym młodych Polaków. Z badania wynika, że 40% z nich na początku kariery chce zarabiać co najmniej 2000 zł „na rękę”. 36% zadowoli się pensją 2000–3000 zł netto. 13% osób wchodzących na rynek pracy chce zarabiać „na rękę” ponad 10 tys. zł.

Jednocześnie młodzi Polacy oczekują, że w ciągu 10–15 lat kariery ich zarobki będą nawet trzy razy wyższe. Jak te plany wyglądają w na tle realiów rynku pracy?

Pensjom absolwentom przyjrzał się serwis Pracuj.pl. Przeciętne zarobki brutto osób z doświadczeniem poniżej 3 lat dla poszczególnych specjalizacji prezentują się następująco:

Najbardziej opłacalne kierunki studiów (zarobki brutto absolwentów z doświadczeniem poniżej 3 lat):

 • informatyka — 5700 zł
 • elektronika telekomunikacyjna — 4900 zł
 • automatyka i robotyka — 4700 zł
 • lotnictwo i kosmonautyka — 4700 zł
 • farmacja — 4600 zł
 • zarządzanie i marketing — 4500 zł
 • elektrotechnika — 4300 zł
 • inżynieria biomedyczna — 4200 zł
 • matematyka — 4100 zł

Jeszcze bardziej szczegółowe informacje o zarobkach po studiach możesz znaleźć we wspomnianym wcześniej Ogólnopolskim systemie monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów szkół wyższych. W tym przypadku ranking prezentuje się następująco.

10 kierunków z podziałem na uczelnie, których absolwenci zarabiają najlepiej (rok uzyskania dyplomu: 2017 r., kwoty brutto):

 1. Informatyka— niestacjonarne II stopnia (Uniwersytet Jagielloński w Krakowie) — 9605 zł
 2. Analiza danych big data— niestacjonarne II stopnia (Szkoła Główna Handlowa w Warszawie) — 9231 zł
 3. Informatyka analityczna— stacjonarne II stopnia (Uniwersytet Jagielloński w Krakowie) — 9058 zł
 4. Informatyka— stacjonarne II stopnia (Politechnika Gdańska) — 8972 zł
 5. Informatyka— niestacjonarne II stopnia (Politechnika Gdańska) — 8826 zł
 6. Mechatronika— niestacjonarne I stopnia (Uczelnia Jana Wyżykowskiego) — 8679 zł
 7. Zarządzanie— niestacjonarne II stopnia (Wyższa Szkoła Informatyki Stosowanej i Zarządzania w Warszawie) — 8654 zł
 8. Informatyka— niestacjonarne II stopnia (Politechnika Warszawska) — 8398 zł
 9. Informatyka— stacjonarne II stopnia (Uniwersytet Warszawski) — 8344 zł
 10. Informatyka— niestacjonarne I stopnia (Uniwersytet Warszawski) — 8306 zł

Jak widać, w TOP10 najbardziej „opłacalnych” kierunków studiów aż 7 razy pojawia się informatyka. Warto zauważyć, że również siedem razy pojawiają się studia niestacjonarne.

Można więc zaryzykować stwierdzenie, że jeśli chodzi o zarobki na początkowym etapie kariery, studiowanie w trybie dziennym nie jest najlepszym wyborem. Prawdopodobnie przewaga studiów niestacjonarnych wynika z tego, że pozwalają one jednocześnie zdobywać doświadczenie zawodowe. Dzięki temu absolwenci wchodzą na rynek pracy z bogatszym CV studenta.

Ciekawe badanie przeprowadziła agencja rekrutacyjna Aaron Wallis. Jej eksperci przyjrzeli się ścieżce edukacji 100 najbogatszych ludzi na świecie. Okazuje się, że aż 75% z nich uzyskało dyplom wyższej uczelni. Jakie kierunki kończyli? 22 miliarderów jest inżynierami, 16 studiowało biznes, 11 finanse lub ekonomię, 6 prawo, 4 informatykę, 3 sztukę, po 2 filozofię, politologię, język angielski, historię i matematykę, a po jednym — medycynę, fizykę i psychologię.

Statystyki jasno pokazują, że studia na kierunkach ścisłych to zdecydowanie najkrótsza droga do satysfakcjonującej pensji, a może nawet zdobycia jednego z najlepiej płatnych zawodów w Polsce lub na świecie. Jednak sam dyplom uczelni wyższej nie gwarantuje sukcesu na rynku pracy. Jakie jeszcze kwalifikacje są kluczowe dla pracodawców?

Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.

Stwórz CV terazJakie studia wybrać w 2022: najlepsze i przyszłościowe kierunki (2)

3. Jakich kompetencji u absolwentów szukają pracodawcy

Pamiętaj, że na współczesnym rynku pracy często bardziej od dyplomu cenione są konkretne umiejętności twarde i miękkie. Które z nich są najważniejsze dla pracodawców i warto je rozwijać już podczas studiów?

We wspomnianym raporcie Hays aż 43% pracodawców przyznało, że poszukuje kandydatów z umiejętnościami technicznymi, a jednocześnie dla 39% są to kompetencje najtrudniejsze do pozyskania. 32% firm szuka osób ze zdolnościami menedżerskimi, 27% wskazuje kompetencje IT i cyfrowe, 26% — sprzedażowe, 16% — językowe, a 14% — finansowe i księgowe.

Z kolei LinkedIn przyjrzał się trendom w rekrutacji, które będą kluczowe w najbliższej przyszłości. Wśród nich znalazło się m.in. przywiązywanie większej wagi do umiejętności miękkich (91% wskazań) oraz zawodowej elastyczności (72%). Co ciekawe, aż 92% rekruterów uważa, że kompetencje miękkie są tak samo istotne lub ważniejsze od umiejętności specjalistycznych.

Za najważniejsze w 2019 roku umiejętności miękkie LinkedIn uważa kreatywność, siłę perswazji (np. w sprzedaży), zespołowość i zdolność do współpracy, zdolność adaptacji oraz zarządzanie czasem.

Z kolei w ankiecie przeprowadzonej przez CareerBuilder, najwięcej rekruterów wskazuje etykę pracy i niezawodność (po 73% wskazań), pozytywne nastawienie (72%), wewnętrzną motywację (66%), zespołowość (60%), zorganizowanie i wielozadaniowość (57%), umiejętność pracy pod presją (57%), komunikatywność (56%), elastyczność (51%) oraz pewność siebie (46%).

Co ciekawe, to właśnie brak wiary w siebie stanowi dla młodych kandydatów jedną z głównych przeszkód na początku kariery. W raporcie badawczym „Student w pracy 2017” wśród największych problemów podczas poszukiwania pierwszego zajęcia, wskazali oni brak pewności siebie (33% wskazań), niską samoocenę (29%) i nieśmiałość (25%).

Umiejętności, których pracodawcy szukają u absolwentów — podsumowanie:

 • techniczne
 • menedżerskie
 • IT i cyfrowe
 • sprzedażowe
 • językowe
 • finansowe i księgowe
 • zdolność adaptacji i elastyczność
 • kreatywność
 • siła perswazji
 • zespołowość
 • zarządzanie czasem
 • niezawodność
 • odp*rność na presję i stres
 • komunikatywność
 • pewność siebie

4. Jak w czasie studiów zdobyć cenne umiejętności? 6 najważniejszych porad

Wiele osób od razu po skończeniu studiów ma problem ze znalezieniem pracy. Powód? Brak doświadczenia i praktycznych umiejętności. Jeśli nie chcesz mieć takiego problemu, powinieneś rozwijać się zawodowo już w trakcie studiów. Na szczęście jest na to wiele sposobów.

 1. Przede wszystkim poszukaj stażu, praktyk lub wolontariatu.

Najlepiej związanych z branżą lub stanowiskiem, z którymi wiążesz swoją zawodową przyszłość. Nawet jeśli przez jakiś czas będziesz musiał pracować za darmo, to zdobędziesz bezcenne doświadczenie. Poza tym pracodawcy często zatrudniają na stałe swoich praktykantów i stażystów.

 1. Działaj w kołach naukowych lub samorządzie studenckim.

Taka dodatkowa działalność pozwoli Ci się wyróżnić na tle innych kandydatów. Będzie też sygnałem dla pracodawcy, że jesteś osobą aktywną i chętną do pracy.

 1. Bierz udział w kursach i szkoleniach.

Dzięki nim zdobędziesz praktyczne umiejętności i będziesz miał czym pochwalić się pracodawcy w swoim pierwszym CV. Wybieraj takie szkolenia, które się związane z Twoimi zainteresowaniami oraz ścieżką zawodową, którą chcesz obrać.

 1. Bierz udział w targach pracy i innych wydarzeniach dla studentów.

To świetna okazja, aby dowiedzieć się więcej o warunkach pracy w Twoich wymarzonych firmach i branżach. Na targach pracy możesz porozmawiać z przedstawicielami pracodawców, zostawić swoje CV, a nawet przejść ekspresową rozmowę kwalifikacyjną.

 1. Poszukaj ciekawej pracy dorywczej.

Nie musisz od razu pracować na pełen etat. Na początek możesz dorabiać np. w weekendy lub pracując zdalnie. Postaraj się jednak wybrać ofertę, która w jakimś stopniu wiąże się z Twoją pasją, kierunkiem studiów lub zawodem, który chcesz wykonywać w przyszłości.

 1. Odwiedź swoje Biuro Karier.

Funkcjonują one na większości uczelni. W Biurze Karier możesz dowiedzieć się więcej o swoich perspektywach zawodowych i zasięgnąć porady doradcy zawodowego. Znajdziesz tam również oferty praktyk, stażów, a nawet normalnie płatnej pracy dla studentów.

Wciąż zastanawiasz się, jakie studia wybrać? Wahasz się między kilkoma kierunkami? A może chcesz zmienić swoją obecną ścieżkę edukacji? Podziel się swoimi wątpliwościami w komentarzu poniżej. Być może wspólnie uda nam się znaleźć dla Ciebie najlepsze rozwiązanie.

Jakie studia wybrać w 2022: najlepsze i przyszłościowe kierunki (2024)

FAQs

Czego nie opłaca się studiować? ›

Wśród studiów, po których trudno o znalezienie dobrze płatnej pracy, często wymienia się: filozofię, pedagogikę i kulturoznawstwo. Są to stosunkowo oblegane kierunki, dostępne na większości uczelni państwowych i prywatnych.

Na jaki uniwersytet najtrudniej się dostac? ›

Najtrudniej zaś było się dostać na inżynierię internetu. Najwięcej osób chciało studiować na Politechnice Warszawskiej, a najbardziej oblegana uczelnia to Politechnika Poznańska. Na I rok studiów w roku akademickim 2020/2021 przyjęto 428 609 osób.

Po jakich kierunkach nie ma pracy? ›

Wśród kierunków, po których praca nie czekała tuż po ukończeniu studiów, można wymienić filologię angielską, pedagogikę czy turystykę i rekreację. Ekonomista to jedyny zawód nadwyżkowy według raportu „Barometr zawodów” w 2021 r.

Po jakich studiach jest najlepsza praca? ›

Najwyższe zarobki osiągają absolwenci kierunków: Informatyka, Bioinformatyka, Zarządzanie, Górnictwo i Geologia, Analiza danych - big data, Mechanika i budowa maszyn, Teleinformatyka, Automatyka i Robotyka, Elektrotechnika, Informatyka i Ekonometria, Finanse i rachunkowość, Elektronika i telekomunikacja.

Po jakich studiach najłatwiej znaleźć pracę? ›

Gdybyśmy zapytali grono przypadkowych osób o to, po których kierunkach, ich zdaniem, najłatwiej jest zdobyć pracę, możemy być pewni, że w odpowiedziach pojawią się: informatyka, kierunek lekarski, budownictwo, czy logistyka.

Jaki kierunek studiów dla dziewczyny? ›

Na politechnikach udział kobiet wynosi 36 proc., jednak częściej decydują się one na studia w obszarach nietechnologicznych. Trzy najpopularniejsze wśród kobiet kierunki to kosmetologia (99 proc. kobiet), pedagogika (95 proc.) i architektura wnętrz (94 proc.).

Na jakie studia isc w 2023? ›

Najpopularniejsze kierunki studiów 2022/2023 na studiach stacjonarnych pierwszego stopnia i jednolitych studiach magisterskich
 • Informatyka (40642) - więcej o 4616 niż rok wcześniej.
 • Psychologia(40642) - więcej o 5378.
 • Zarządzanie (36532) - więcej o 7260.
 • Prawo (22066) - więcej o 1525.
 • Kierunek lekarski (21017) - mniej o 603.

Jakie kierunki studiów są najłatwiejsze? ›

Najłatwiejsze: ekonomia, turystyka, socjologia. jak się ma mały iloraz inteligencji wrodzonej to każde studia będą ciężkie .

Na jaki kierunek studiów warto iść? ›

Najpopularniejsze kierunki studiów 2021/2022 na studiach stacjonarnych pierwszego stopnia i jednolitych studiach magisterskich
 • Informatyka (36026)
 • Psychologia(35264)
 • Zarządzanie (29272)
 • Kierunek lekarski (21620)
 • Prawo (20541)
 • Ekonomia (17209)
 • Filologia angielska (13913)
 • Finanse i rachunkowość (13082)

Po jakiej uczelni zarabia się najwięcej? ›

Zgodnie ze zgromadzonymi danymi okazuje się, że na najwyższe zarobki zaraz po studiach mogą liczyć absolwenci górnictwa i geologii na Politechnice Wrocławskiej, których miesięczna pensja brutto sięga średnio 12 049,25 zł.

Jaki kierunek studiów najlepiej wybrać? ›

Najpopularniejsze kierunki studiów technicznych to od lat: budownictwo, architektura, informatyka, automatyka i robotyka, geodezja, wszelkiego typu inżynierie.
...
Wśród przedmiotów kwalifikacyjnych na kierunki techniczne zdecydowanie dominują:
 • matematyka.
 • fizyka.
 • informatyka.

Jakie studia w wieku 30 lat? ›

Studia podyplomowe są najczęściej wybieranymi studiami przez osoby po trzydziestym roku życia. Dzięki nim mogą albo poszerzyć horyzonty i zdobyć kwalifikacje potrzebne do dalszej pracy w branży albo zdecydować się na całkowite przebranżowienie.

Czy studia coś dają? ›

Przede wszystkim studia uczą nas korzystania ze źródeł, ich selekcji, pracy z nimi, uczą również organizacji czasu i pracy czy współpracy z innymi ludźmi. Takie umiejętności wyniesiemy z niemal każdego kierunku.

Czy studia dają pracę? ›

Dzisiaj wyższe wykształcenie nie da Ci gwarancji fajnej, zadowalającej pracy. Należy jednak pamiętać, że są zawody i pewne stanowiska, które wymagają wyższego wykształcenia. Poważne branże i odpowiedzialne zawody – zawsze będą wymagać odpowiednich kwalifikacji potwierdzonych dyplomem z Uczelni.

Jakie kierunki studiów są najmniej oblegane? ›

Z danych rekrutacyjnych Uniwersytetu Warszawskiego z roku akademickiego 2021/2022 wynika, że najmniej obleganym kierunkiem na tej uczelni była informacja naukowa i bibliotekoznawstwo. Na jedno miejsce na tym kierunku przypadało zaledwie 0,4 chętnego.

Czy oceny się liczą na studia 2023? ›

Gdy już zostaną ogłoszone wyniki matur, do systemu rekrutacyjnego trzeba będzie wprowadzić również je. Często włącznie z ocenami ze świadectwa ukończenia szkoły, które nie są jednak brane pod uwagę przy rekrutacji.

Ile trzeba mieć procent na maturze żeby dostać się na studia? ›

W jednym roku konkretna ilość punktów może dać na przykład miejsce dwunaste, w drugim roku dwudzieste. Zależy to od poziomu wyników maturalnych chętnych na konkretny kierunek w danym roku.”. Rekrutacja na studia nadal trwa, więc każda osoba, która zdała maturę na minimum 30 procent może zostać jej studentem.

Po jakich studiach można dużo zarabiać? ›

Według badań przeprowadzonych przez pracuj.pl - poza informatyką - kierunkami, po których najlepiej się zarabia jest informatyka i ekonometria (nieco ponad 55 tysięcy złotych brutto zarobku na rok), elektronika i komunikacja (54 tysiące sześćset złotych brutto na rok), automatyka i robotyka (51 tysięcy sześćset złotych ...

Po jakich studiach można pracować w biurze? ›

Jeśli na poważnie myśli się o zatrudnieniu w biurze, potencjalnie przydatne kierunki to: administracja i rachunkowość, księgowość, zarządzanie czy ekonomia. Wielu pracowników biurowych kończy studia społeczne lub humanistyczne.

Czy filologia to dobry kierunek? ›

Filologia jest zatem dla pracusiów, zafascynowanych językiem i kulturą. Wszyscy inni pragnący jedynie nauczyć się języka, powinni zainwestować czas i pieniądze w odpowiednie kursy językowe, ze względu na szacunek dla samych siebie, wykładowców i innych studentów.

Czy studia dają lepsze zarobki? ›

Specjaliści z wykształceniem wyższym mogą przeciętnie zarobić nawet o 1 400 zł brutto więcej niż osoby bez studiów. Na najwyższe zarobki tuż po studiach mogą liczyć absolwenci informatyki, elektroniki i telekomunikacji oraz automatyki i robotyki – pierwsi z nich zarobią najwięcej; przeciętnie nawet 5700 zł brutto.

Jak dużo zarabiac bez studiow? ›

W tym artykule przedstawimy listę 10 najlepiej płatnych zawodów, które można z powodzeniem wykonywać bez studiów.
 1. Programista. Od kilkunastu lat branża IT przeżywa okres intensywnego rozwoju. ...
 2. Grafik komputerowy. ...
 3. Kosmetyczka. ...
 4. Fryzjer. ...
 5. Masażysta. ...
 6. Przedstawiciel handlowy. ...
 7. Steward / stewardessa. ...
 8. Agent ubezpieczeniowy.
31 Jul 2022

Na jakim kierunku studiów nie ma matematyki? ›

Przestrzeń kierunków bez matematyki jest bogata i różnorodna. Od Aktorstwa i Animacji pamięci społecznej, przez Dialog i doradztwo społeczne, Reżyserię teatralną oraz Studia bliskowschodnie, po Teatrologię oraz Wiedzę o filmie i kulturze audiowizualnej.

Gdzie opłaca się pracować? ›

Jak wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń (OBW), w 2021 roku najwyżej opłacaną była branża IT. Mediana wynagrodzeń w tej branży wyniosła 8000 zł brutto. Wysokie zarobki otrzymywali również pracownicy bankowości (7290 zł). Najniżej opłacanymi branżami były: usługi dla ludności oraz nauka i szkolnictwo.

Czy warto isc na studia w wieku 40 lat? ›

Jeśli teraz jesteś po 40-tce (a także po 30-tce) i czujesz, że czas w Twoim życiu na zmiany zawodowe – nie bój się ich rozpocząć. Studiowanie wyśnionego kierunku, po którym będziesz zarabiać pieniądze za wykonywanie czynności sprawiających Ci przyjemność, to inwestycja. Warto się na nią skusić.

Jak dlugo szuka się pracy 2022? ›

Obecnie na szukanie nowej pracy trzeba średnio przeznaczyć 2,8 miesiąca. Zdecydowanie najwięcej jest osób, które szukają pracy przez 2–3 miesiące.

Jakie są najtańsze studia? ›

Najtańsze studia w Polsce
 • Pedagogika wczesnoszkolna i przedszkolna, studia stacjonarne - Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi, Wydział Zamiejscowy w Wodzisławiu Śląskim – 370 zł za semestr. ...
 • Architektura wnętrz, studia niestacjonarne sobotnio-niedzielne – Wyższa Szkoła Humanistyczna we Wrocławiu – 580 zł za semestr.

Ile kosztuje rok studiów? ›

W zależności od miasta/kierunku/uczelni, czesne wynosi około 1500 – 5000 złotych za jeden semestr. Oczywiście, koszty mogą być dużo wyższe. Przykładowo, roczne czesne za studia niestacjonarne na kierunkach lekarskich to często koszt ponad 25 000 złotych.

Gdzie najłatwiej dostać się na prawo? ›

Najtrudniej niezmiennie dostać się na prawo we Wrocławiu. Tam na jedno miejsce walczyło niemal siedem osób. Najłatwiej zaś w Olsztynie.

Czy pierwszy rok studiów jest najtrudniejszy? ›

Wciąż jednak studiowanie potrafi być bardzo obciążające, czego doświadczają przede wszystkim pierwszoroczniaki. Każdy doświadczony student potwierdzi, że właśnie pierwszy rok jest najtrudniejszy i gdy uda się go przetrwać, to później „jakoś” zleci.

Po jakim czasie wyrzucaja ze studiów? ›

1) stwierdzenia braku udziału w obowiązkowych zajęciach; 2) stwierdzenia braku postępów w nauce; 3) nieuzyskania zaliczenia semestru lub roku w określonym terminie; 4) niewniesienia opłat związanych z odbywaniem studiów.”

Ile można wybrać kierunków na studia? ›

Czy mogę zarejestrować się na więcej niż jeden kierunek studiów ? Tak. Nie ma ograniczeń jeśli chodzi o liczbę kierunków, na które można dokonać rejestracji.

Jakie studia są trudne? ›

Kierunki studiów, na które najtrudniej jest się dostać:
 • Inżynieria farmaceutyczna (18,3 kandydata na 1 miejsce)
 • Inżynieria i analiza danych (17,8 kandydata na 1 miejsce)
 • Chemia i toksykologia sądowa (16,9 kandydata na 1 miejsce)
 • Technologia chemiczna (16,3 kandydata na 1 miejsce)
18 May 2022

Czy można iść na studia bez matury? ›

Możesz iść na studia!

Jeśli jesteś absolwentem LO, technikum lub branżowej szkoły II stopnia, to możesz na wybranej uczelni rozpocząć kształcenie specjalistyczne, którego celem jest uzyskanie tytułu dyplomowanego specjalisty na poziomie 5. PRK. Matura nie jest wymagana.

Jak skrócić studia? ›

Kandydat ubiegający się o skrócenie okresu studiów musi wykazać, że posiada doświadczenie zawodowe z danej dziedziny lub otrzymał świadectwo dyplomowanego specjalisty. W tym celu należy przesłać na adres e-mail Dziekanatu Uczelni (dziekanat@wspa.pl) wniosek do Rektora o potwierdzenie efektów uczenia się.

Co robić po liceum? ›

Można uczyć się na uniwersytetach, uczelniach pedagogicznych, ekonomicznych, technicznych, medycznych, teologicznych, artystycznych, rolniczych czy na wyższych szkołach zawodowych.

Jakie są najpopularniejsze kierunki studiów? ›

Podczas ubiegłorocznej rekrutacji na studia najbardziej popularnymi kierunkami w roku akademickim 2021/2022 były informatyka, psychologia i zarządzanie. Z kolei najchętniej wybieranymi uczelniami wyższymi w kraju były uczelnie techniczne.

Co po biol chemie jeśli nie medycyna? ›

Osoby, które fascynują się chemią i lubią biologię, wcale nie muszą składać papierów na medycynę. Równie dobrym wyborem może być analityka medyczna czy biotechnologia. Absolwenci obu kierunków znajdą zatrudnienie w laboratoriach medycznych; najlepsi będą mogli pracować nad stworzeniem nowych preparatów medycznych.

Co warto studiowac 2022? ›

Sugerując się prognozami Światowego Forum Ekonomicznego oraz raportem Manpower Group, to specjaliści IT, nowych technologii, inżynierii, nowoczesnej komunikacji i mediów, a także inżynierowie zarządzania będą najbardziej pożądani na rynku pracy.

Czy warto iść na studia 2022? ›

Reasumując, studia wyższe otworzą przed tobą nową furtkę, dzięki której będziesz miał szansę nabyć nowe umiejętności, które zaowocują bardzo dobrze płatną pracą, doświadczenie czy znajomości i wspomnienia na całe życie.

Jaki zawód jest najbardziej opłacalny? ›

Główny Urząd Statystyczny opublikował raport, który zawiera 5 najlepiej płatnych zawodów w 2022 r.
...
Według rankingu GUS do piątki najlepiej opłacanych zawodów w Polsce zalicza się:
 1. Kierownik ds. finansów. ...
 2. Adwokat. ...
 3. Programista. ...
 4. Inżynier ds. ...
 5. Key Account Manager.
12 Jul 2022

Jakie studia są najbardziej przyszłościowe? ›

W rankingach od lat wysokie pozycje zajmują:
 • informatyka, po której można zostać, m.in. ...
 • finanse i rachunkowość, a także wszelkie pokrewne, przyszłościowe kierunki związane z rachunkowością, ekonomią oraz bankowością
 • analiza danych - big data, czyli niezwykle przyszłościowy kierunek,
 • budownictwo,
 • automatyka i robotyka.
19 Jul 2022

Jakie są najprostsze studia? ›

Najłatwiejsze: ekonomia, turystyka, socjologia. jak się ma mały iloraz inteligencji wrodzonej to każde studia będą ciężkie .

Jakie kierunki najpopularniejsze? ›

Najbardziej popularne kierunkami studiów w roku akademickim 2021/2022 to informatyka, psychologia i zarządzanie. Najbardziej oblegane kierunki studiów, gdzie miarą popularności jest liczba kandydatów na jedno miejsce, to inżynieria nanostruktur, koreanistyka, zielone technologie.

Na co iść na studia? ›

Najpopularniejsze kierunki studiów:
 • Informatyka (42759 zgłoszeń)
 • Zarządzanie (27086 zgłoszeń)
 • Psychologia (22280 zgłoszeń)
 • Ekonomia (18773 zgłoszeń)
 • Prawo (17125 zgłoszeń)
 • Finanse i rachunkowość (16138 zgłoszeń)
 • Automatyka i robotyka (15686 zgłoszeń)
 • Budownictwo (12756 zgłoszeń)
18 May 2022

Czy potrzebne są studia? ›

Czy naprawdę nic nie wnoszą do naszego życia i są zbędne? Oczywiście, że nie! Przede wszystkim studia uczą nas korzystania ze źródeł, ich selekcji, pracy z nimi, uczą również organizacji czasu i pracy czy współpracy z innymi ludźmi. Takie umiejętności wyniesiemy z niemal każdego kierunku.

Ile osób na psychologię? ›

Jak pisze TVN 24, do najbardziej popularnych kierunków w Polsce należały prawo, filologia angielska, medycyna, psychologia i finanse.
...
Uniwersytet Warszawski.
StudiaLiczba chętnychLiczba miejsc
psychologia1170150
międzykierunkowe studia ekonomiczno-menedżerskie116275
biotechnologia105380
5 more rows

Czy studia gwarantują dobrą pracę? ›

Studia nie gwarantują pracy, powodzenia i dobrych zarobków. Na pozycję zawodową trzeba zapracować. Czy to oznacza, że wyższe wykształcenie nie jest istotne i nie warto „tracić” czasu na wykładach, ćwiczeniach, laboratoriach i w bibliotekach? Zdecydowanie warto rozpocząć naukę w szkole wyższej.

Czy drugi kierunek studiów jest płatny 2022? ›

Każdy student ma prawo do podjęcia studiów bez wnoszenia opłat na drugim kierunku studiów stacjonarnych w uczelni publicznej.

Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Frankie Dare

Last Updated:

Views: 6312

Rating: 4.2 / 5 (53 voted)

Reviews: 84% of readers found this page helpful

Author information

Name: Frankie Dare

Birthday: 2000-01-27

Address: Suite 313 45115 Caridad Freeway, Port Barabaraville, MS 66713

Phone: +3769542039359

Job: Sales Manager

Hobby: Baton twirling, Stand-up comedy, Leather crafting, Rugby, tabletop games, Jigsaw puzzles, Air sports

Introduction: My name is Frankie Dare, I am a funny, beautiful, proud, fair, pleasant, cheerful, enthusiastic person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.