IMPLANT ZĘBA RODZAJE, CENA, OPINIE. Zakładanie implantów zęba (2023)

Table of Contents
Co to jest implant zęba? Jakie ma wady i zalety implant zęba ? Rodzaje wszczepów zębowych Implanty zębowe - zalety tytanu Wady tytanowych implantów zębowych Jakie są zalety ceramicznych implantów zębowych? Implant zęba ceramiczny Jakie mają wady ceramiczne implanty zębowe ? Przygotowanie do zabiegu wkręcenia implantu zęba Kiedy stosujemy implant zęba ? Leczenie protetyczne po usunięciu zębów Leczenie implantologiczne po usunięciu zębów Implantacja natychmiastowa. Kiedy od razu po ekstrakcji wszczepiamy implant zęba ? Czy warto wszczepić implant zęba? Jakie są przeciwskazania do wprowadzenia wszczepu zębowego? Implant zęba, zabieg i późniejsze powikłania Ile kosztują implanty natychmiastowe? Implantacja wczesna Implantacja późna Kiedy zastosować implant zęba przy odbudowie protetycznej ? Implanty zębów jednofazowe. Implanty dwufazowe Implant zęba jednofazowy – jak wygląda zabieg ? Implant zęba jednofazowy zalecenia pozabiegowe Implant zęba dwufazowy – jak wygląda zabieg ? Szablony implantologiczne Augmentacja kości – sterowana regeneracja kości Stan po wszczepieniu implantu dwufazowego Implantacja dwufazowa. Druga cześć zabiegu Czy wstawianie implantu zęba boli? Zalecenia po wkręceniu implantu zęba. Implanty zębowe a palenie papierosów Implant zęba a alkohol Jaką wytrzymałość ma implant zęba ? Implanty zębowe opinie Czy można wykonać implant zęba na NFZ? Cena implantu zęba Podobne tematy: Wikipedia Facebook Artdent FAQs Videos

Implant zęba, to jedno z najlepszych i najpopularniejszych uzupełnień stomatologicznych. Doskonale rozwiązuje problem braków w uzębieniu lub całkowitego bezzębia. Jest nowoczesnym i trwałym rozwiązaniem, na które decyduje się coraz więcej osób odwiedzających gabinet stomatologiczny. Jakie są rodzaje implantów zęba? Ile to kosztuje? Jak wyglądanie zakładanie implantu i czy istnieją jakieś przeciwwskazania do zabiegu?

Co to jest implant zęba?

IMPLANT ZĘBA RODZAJE, CENA, OPINIE. Zakładanie implantów zęba (1)

Implant zęba jest rodzajem bardzo precyzyjnej śruby, przystosowanej do osadzenia i przebywania w kości. Stworzony został specjalnie do uzupełnienia braków zębowych. Implant zęba ma starannie dobrany kształt długość i szerokość. Ma to zapewnić jak najlepszą retencję w kości, a przez to maksymalnie długi czas użytkowania implantu. Implanty zębowe to anatomiczne zamienniki brakującego zęba. Ponadto, w zależności od naszych potrzeb może być wykonany z tytanu lub z cyrkonu. Najczęściej stosowane są implanty tytanowe. Dobrze dopasowany i zintegrowany z kością wszczep zębowy to dobry fundament dla odbudowy protetycznej. Implant zęba stanowi także, doskonały punkt przyłożenia siły dlaleczenia ortodontycznego.

Implanty zębowe, tak jak samochody mają swoje marki, modele, rodzaje. Ze względu na budowę możemy spotkać rodzaje wszczepów zębowych jedno i dwuczęściowe, o kształcie cylindrycznym, stożkowym albo cylindryczno-stożkowym. Wszczep dwuczęściowy jest rodzajem nagwintowanej obustronnie rurki. Gwint zewnętrzny służy do zmocowania i integracji implantu zęba w kości. Gwint wewnętrzny mocuje łącznik, drugą część implantu, który w przeciwieństwie od części nagwintowanej wychodzi ponad kość i powierzchnię dziąsła. To na nimjestosadzanakorona protetycznalubmost protetyczny.

Kształt dobieranego dla nas implantu zębowego zależy przede wszystkim od warunków kostnych w odcinku, w którym ma być on wprowadzony. Kształt wyrostka zębodołowego, gęstość kości, oraz położone w pobliżu miejsca implantacji struktury anatomiczne decydują o wyborze przez lekarza implantologa rodzaju implantu zęba.

IMPLANT ZĘBA RODZAJE, CENA, OPINIE. Zakładanie implantów zęba (2)

Jakie ma wady i zalety implant zęba ? Rodzaje wszczepów zębowych

Materiały, z którego są wykonane implanty muszą wykazywać się określonymi cechami, aby mogły być wprowadzone do ludzkiego organizmu. Implanty zębowe powinny posiadać jak najlepszą biozgodność, wytrzymałość mechaniczną, zdolność do osteointegracji. Dodatkowym plusem jest, gdy implant zęba nie jest srebrno-szary, ale ma kolor zbliżony do koloru naturalnych tkanek i odpowiednią przewodność termiczną. Jakie rodzaje implantów zębowych wyróżniamy?

Tytan ma najlepszą i najszybszą integrację z kością, dzięki czemu dochodzi do skrócenia czasu leczenia. Posiada także bardzo dobrą biozgodność i doskonałą wytrzymałość mechaniczną. Przez wiele lat obserwacji klinicznych implanty tytanowe udowodniły swoją wartość.

IMPLANT ZĘBA RODZAJE, CENA, OPINIE. Zakładanie implantów zęba (3)

Implanty zębowe - zalety tytanu

Implant tytanowy to rodzaj wszczepu zębowego, pokryty plazmą tytanową, który stwarza najlepsze warunki do osteogenezy, ponieważ dzięki tej powłoce wokół implantu tworzy się sieć naczyń włosowatych, oraz nowych beleczek kostnych, które wnikają w porowatą strukturę wszczepu.W efekcie dochodzi z czasem do zatarcia się ostrych granic między implantem a miejscem wszczepienia.

Wady tytanowych implantów zębowych

Nienaturalny metaliczny kolor jest główną wadą implantów tytanowych. W niektórych przypadkach klinicznych barwa wszczepu może przebijać prze cienkie fenotypowo dziąsło. Dlatego też ma to znaczenie szczególnie w odcinku przednim, estetycznym łuku zębowego. Trzeba mieć świadomość, że z wiekiem wraz z zanikiem kości wyrostków także dochodzi do odsłonięcia wszczepionych implantów zębowych. Wtedy metaliczna barwa implantu zęba może być widoczna podczas mówienia czy uśmiechu. Innym mankamentem jest przewodnictwo cieplne. W konsekwencji ma to znaczenie, bowiem wszczepy zębów mają kontakt bezpośredni ze środowiskiem jamy ustnej i przewodzą wysokie i niskie temperatury pokarmów. Stwarza to dyskomfort dla pacjenta. Zdarzają się także pojedyncze uczulenia na tytan.

(Video) True Cost of All On 4 Dental Implants

Jakie są zalety ceramicznych implantów zębowych?

Wszczepy ceramiczne są wykonane z tlenku cyrkonu. Parametrami materiał ten jest zbliżony do implantów metalowych, jednak w porównaniu z nimi posiada barwę kości słoniowej. Jest to jego olbrzymia zaleta, bowiem w przypadku obniżania się girlandy dziąsłowej, praca implantoprotetyczna cały czas wygląda estetycznie.

IMPLANT ZĘBA RODZAJE, CENA, OPINIE. Zakładanie implantów zęba (4)

Implant zęba ceramiczny

Biozgodność z tkankami ludzkimi jest bardzo wysoka. W stosunku do implantów ceramicznych nie stwierdzono nigdy reakcji uczuleniowych. Ceramika także nie przewodzi ciepła, ani prądu. Do tego zaletą powierzchni ceramicznych jest bardzo niska agregacja płytki bakteryjnej. Niższa niż np. szkliwa. Ta cecha i duża biozgodność mają wpływ na stan przyzębia i wgajanie się wszczepu po implantacji. Dlatego w trakcie użytkowania może być mniej powikłań ze strony przyzębia. Bardzo dobrze sprawdzają się implanty cyrkonowe w odcinku przednim łuku zębowego. Tu ze względu na strukturę najczęściej stosowane są jako implanty jednofazowe. Dzięki temu zmniejsza się liczbę wizyt, a i ze względów estetycznych jest to bardzo korzystne dla pacjenta.

Jakie mają wady ceramiczne implanty zębowe ?

Uznajemy, że mimo swoich zalet, ten rodzaj implantów jest mniej wytrzymały, niż implanty tytanowe. Dlatego też w szczególnie trudnychprzypadkach klinicznych preferujemy raczej wszczepy tytanowe. Do implantów dwufazowych również stosowane są implanty tytanowe. W piśmiennictwie znajdujemy także informacje, że implanty ceramiczne mogą podlegać hydrolizie, w związku z tym ich wytrzymałość mechaniczna może się z czasem pogarszać.

Przygotowanie do zabiegu wkręcenia implantu zęba

Zanim wprowadzimy implant zęba dokości, należy przeprowadzić szereg badań pacjenta ianaliz wjamie ustnej. Ustalamy na początku wskazania doimplantacji. Następnie przeprowadzamy zpacjentem wywiad ibadanie kliniczne, a także potrzebne wwielu przypadkach badania laboratoryjne. Kolejnym i niezwykle ważnym badaniem jestdiagnostyka radiologiczna, awszczególności badanietomograficzne CBCT. Ona to decyduje orodzaju implantu zębowego i jego parametrach. Poza tym, jest również wskazówką, czynienależy wykonaćprzygotowania chirurgicznego wyrostka, np. augmentacji kości. Dalsze badanie iplanowanie może wykazać przedzabiegiem wkręcenia implantu zęba, potrzebę przeprowadzenia leczeniaortodontycznego, leczeniaprotetycznego, czyperiodontologicznego. I tu, więcej informacji na ten temat znajdziecie państwo w naszym artykule:

Wkręcenie implantu. Przygotowanie doimplantów. Czas zabiegu

Kiedy stosujemy implant zęba ?

Decyzja, co do wyboru odpowiedniego leczenia powinna być podjęta bardzo często jeszcze przed usunięciem zęba. Dlatego, jeśli pacjent w planie lecenia ma zalecenia ekstrakcji zęba, lub zębów, należy od razu zastanowić się nad sposobem uzupełnienia braku. Szczególnie, jeśli dotyczy to odcinka przedniego łuków zębowych.
Do wyboru mamy dwie drogi postępowania:

 • Leczenie protetyczne
 • postępowanie implantologiczne z odbudową protetyczną

Leczenie protetyczne po usunięciu zębów

Leczenie protetyczne właściwe rozpoczynamy po całkowitym wygojeniu się rany poekstrakcyjnej. Dlatego, w zależności od rodzaju zabiegu okres oczekiwania może wynieść 4-10 tygodni. Odbudowę protetyczną możemy wykonać protezami stałymi w postaci mostów protetycznych lub protezami ruchomymi. I tu więcej informacji znajdziecie państwo w dziale protetyka stomatologiczna.

Leczenie implantologiczne po usunięciu zębów

To jaki rodzaj implantu zęba zastosujemy, uzależnione jest od wielu czynników. Ważne jest to, czy będzie to implantacja natychmiastowa, implantacja wczesna czy implantacja późna, implantacja jedno czy implantacja dwufazowa. Po za tym, wpływ mają stan kliniczny usuwanego zęba i tkanek okołowierzchołkowych. Ważne są także higiena, ogólny stan zdrowia i nawyki pacjenta a także od tego, w jakiej części łuku ząb jest położony. Dlatego, w zależności od czasu zabiegu wyróżniamy trzy rodzaje implantacji :

 • natychmiastowa implantacja

 • wczesnaimplantacja

 • późnaimplantacja

IMPLANT ZĘBA RODZAJE, CENA, OPINIE. Zakładanie implantów zęba (5)

Implantacja natychmiastowa. Kiedy od razu po ekstrakcji wszczepiamy implant zęba ?

W tej metodzie implant zęba wprowadzamy od razu w momencie usunięcia naturalnego zęba. Co ważne, po implantacji natychmiastowej od razu na wprowadzonym wszczepie montujemy koronę tymczasową. Innymi słowy efekt jest taki, że pacjent podczas jednej wizyty zostaje w pełni zaopatrzony chirurgicznie, implantologicznie i protetycznie. Przychodzi do gabinetu z zębem i z zębem wychodzi. Dlatego, jest to olbrzymi plus całego postępowania. Ale z drugiej strony jest wiele warunków, które musza być spełnione, byśmy mogli taki zabieg przeprowadzić:

 • Implanty zęba natychmiastowe wprowadzamy tylko w strefie estetycznej, czyli są to zęby przednie od kła do kła

 • Wokół zęba nie może być zmian zapalnych, a także sam ząb nie może być w stanie zapalenia

 • Jakość kości wokół zęba musi mieć dobre parametry

 • Kształt anatomiczny zębodołu powinien być odpowiedni dla dobrej stabilizacji pierwotnej implantu

  (Video) Dental Implant Procedure - Two Stage

 • Miejsce wprowadzenia implantu zębowego powinno być optymalnie usytuowane, dla jak najlepszego przestrzennego funkcjonalnego i estetycznego zorientowania przyszłej korony względem sąsiednich zębów

IMPLANT ZĘBA RODZAJE, CENA, OPINIE. Zakładanie implantów zęba (6)

IMPLANT ZĘBA RODZAJE, CENA, OPINIE. Zakładanie implantów zęba (7)

IMPLANT ZĘBA RODZAJE, CENA, OPINIE. Zakładanie implantów zęba (8)

Czy warto wszczepić implant zęba?

Na dzień dzisiejszy, opinie na temat implantacji natychmiastowej, śród lekarzy implantologów, są podzielone. Wynika to z tego, że przy tym rodzaju implantacji odsetek niepowodzeń i powikłań jest wyższy, niż przy tradycyjnych metodach. Pewne jest, że ten rodzaj zabieg wymaga doświadczenia od lekarza. Powszechnie uważa się, że przeżywalność implantów zębowych przy natychmiastowym obciążeniu, uzależniona jest wyłącznie od procesu osteointegracji, a zabieg implantacji natychmiastowej niesie ze sobą wiele zagrożeń dla osteointegracji implantu zębowego. Również z biegiem czasu ze względu na procesy zanikowe kości i gojenie dziąsła może ucierpieć estetyka odbudowanego zęba. Na sukces leczenia, oprócz tych, które wcześniej wymieniłem, mają wpływ inne czynniki. Niestety, na wiele z nich lekarz nie ma wpływu, jak na przykład te schorzenia i stany poniżej.

Jakie są przeciwskazania do wprowadzenia wszczepu zębowego?

Wiele osób zastanawia się, jakie są główne przeciwwskazania do zastosowania implantów zębowych? Są to przede wszystkim:

 • nieustabilizowana cukrzyca
 • osteoporoza
 • wysoki cholesterol
 • niedobory witaminy D3
 • niedostateczna higiena jamy ustnej
 • zapalenie przyzębia
 • zaburzenia krzepnięcia
 • zaburzenia odporności
 • palenie tytoniu

Podsumowując, wszystkie powyżej braki i zaburzenia są odwracalne i stanowią przeciwwskazania względne. W dalszym terminie, po ich wyrównaniu, bądź wyeliminowaniu możemy implanty wkręcać. Istnieją całkowite przeciwwskazania do wprowadzania implantów zębowych. Szczegóły znajdziecie w naszym artykule:

Przeciwwskazania implantacji. Kiedy niewkręcamy implantów

Implant zęba, zabieg i późniejsze powikłania

Wszystkie te czynniki, od postępowania lekarza, przez uwarunkowania miejscowe i ogólne, aż po higienę i używki w wypadku implantacji natychmiastowej, mają wpływ na ostateczny wynik leczenia. Podobnie, możemy mieć sytuację od pełnej osteointegracji implantu zębowego, do jej braku i konieczności usunięcia implantu. Więcej informacji o zabiegach i powikłaniach wprowadzania implantów znajdziecie w naszym artykule:

Wszczepy zębowe sukces leczenia. Implanty powikłania

Ile kosztują implanty natychmiastowe?

Wielu pacjentów zastanawia się ile mniej więcej kosztują implanty natychmiastowe? Z jakim wydatkiem należy się liczyć? Niestety cena implantacji natychmiastowej nie należy do niskich, może wynieść w zależności od złożoności i trudności zabiegu od kilku do nawet 10 tys. złotych.

Implantacja wczesna

Jest to najczęstsza procedura i dotyczy sytuacji, kiedy to po usunięciu zębów odczekuje się 3 miesiące na całkowite wygojenie kości i po tym czasie przystępuje się do implantacji zęba. Przyjmujemy, że po 3 miesiącach od ekstrakcji zaczyna się proces zaniku bezzębnego wyrostka w wymiarze poprzecznym i podłużnym. Skala zaniku kości zależy od indywidualnych cech pacjenta, a także jego genów, wieku i stanu zdrowia.

Okres między 10 a 12 tygodniem od usunięcia zęba uznajemy za optymalny również dlatego, że sama kość ma wtedy największe możliwości do zagęszczania i do integracji z implantem zębowym. Dodatkowo, duża ilość młodych naczyń krwionośnych i dobre utlenowanie tkanek sprzyja dobremu przyjęciu implantu. Tlen zawarty w tkankach tworzy w połączeniu z tytanem na powierzchni wszczepu powłokę z dwutlenku tytanu, na którym odkładają się nowe beleczki kostne. Taki stan bardzo sprzyja osteointegracji implantu zębowego. Możemy implantację wczesną w zależności od rodzaju zabiegu podzielić na:

 • implantacja jednofazowa

 • implantacja dwufazowa

Podobnie mamy podział w implantacji późnej.

Implantacja późna

Ma miejsce gdy pacjent utracił zęby w odległym czasie i po nieraz wielu latach zgłasza się do gabinetu w celu uzupełnienia braków zębowych. Możemy implantację późną w zależności od rodzaju zabiegu podzielić na:

 • implantacja jednofazowa

 • implantacja dwufazowa

Kiedy zastosować implant zęba przy odbudowie protetycznej ?

Co możemy uzupełnić implantami zębowymi? Jesteśmy w stanie uzupełnić braki zębowe implantami zarówno pojedynczego zęba, jak i brak wielu zębów. Jesteśmy w stanie uzupełnić braki zębowe implantami zarówno pojedynczego zęba, jak i brak wielu zębów. Skutecznie leczymy całkowite bezzębie stosując implanty zębowe, na których osadzamy ostatecznie mosty protetyczne, czy protezy stomatologiczne. W wielu przypadkach stabilizacja protez przy pomocy implantów zębowych pozwala pacjentom uzyskać pełny komfort podczas ich noszenia. Szczególnym przypadkiem są miniimplanty, które stosujemy w ortodoncji, wraz z aparatem ortodontycznym stałym. Przede wszystkim, dają świetne wyniki leczenia wad zgryzu. Więcej informacji znajdzie cie w naszym artykule :

Zalety implantów. Wjakich sytuacjach planujemy implanty

(Video) Implanty zębów, zabieg, przebieg i efekty leczenia.

Implanty zębów jednofazowe. Implanty dwufazowe

Badanie kliniczne, a przede wszystkim diagnostyka radiologiczna :zdjęcie panoramiczne,tomografia CBCTdecydują o typie planowanego zabiegu.
W konsekwencji, implanty możemy wprowadzać do kości etapami lub jednoczasowo:

Implant zęba jednofazowy – jak wygląda zabieg ?

Implant stomatologiczny jednofazowy jest to rodzaj wszczepu, który pozwala pacjentowi od razu po jednej wizycie wyjść z gabinetu z uzupełnionym brakiem zęba. Implanty jednofazowe są wkręcane w przednim odcinku łuku zębowego. Ze względu na miejsce do implantacji stosujemy najczęściej implanty ceramiczne. Zabieg należy dobrze zaplanować. Badamy okolice planowanego wszczepu, wysokość i szerokość wyrostka zębodołowego, a także grubość otaczających go tkanek miękkich. Oprócz tego, ważna jest także ocena miejsca między zębami górnymi i dolnymi oraz sąsiadującymi z miejscem wszczepienia implantu.

Zabieg wszczepienia implantu zęba przeprowadzamy w znieczuleniu miejscowym. Pole zabiegowe izolujemy od otaczających tkanek i osuszamy. Nie nacinamy skalpelem dziąsła. Dalej preparacja następuje przez tkanki miękkie w kierunku kości. Stopniowe poszerzanie otworu, pozwala nam wprowadzić na końcu implant o żądanych parametrach. Po wprowadzeniu implantu jednofazowego nie potrzebujemy zakładania szwów. Ostatecznie dziąsło goi się szybko i rzadko dochodzi do powikłań. Wizytę kończymy osadzeniem korony tymczasowej.

Implant zęba jednofazowy zalecenia pozabiegowe

Implant jednofazowy ma swoje wymagania. Ze względu na natychmiastowe obciążenie implantu jednofazowego, niezbędne jest zachowanie surowych rygorów dietetycznych i higieny jamy ustnej bezpośrednio po zabiegu jego wprowadzenia i zaopatrzenia koroną protetyczną. W okresie gojenia implantów i łączenia z kością wyrostka zębodołowego, zaleca się dietę miękką-papkowatą, aby uchronić implanty jednofazowe przed zwichnięciem. Szczegółowe zalecenia, co do higieny i rodzaju diety przekazuje lekarz.
Później ustabilizowanie implantów jednofazowych i proces połączenia ich z kością wynosi od 3 do 6 miesięcy.

Implant zęba dwufazowy – jak wygląda zabieg ?

Podobnie jak w każdym przypadku wszczepienia implantów zębowych, sam zabieg poprzedza dokładna diagnostyka i planowanie. Najczęściej cały zabieg przeprowadzamy w znieczuleniu miejscowym, rzadziej ogólnym. Pole zabiegowe dokładnie osuszamy. Miejsce wkręcenia implantu zęba odsłaniamy nacinając skalpelem śluzówkę. Odwarstwiamy lekko płat śluzówkowo-okostnowy. Dalej w zależności od potrzeb wyrównujemy frezami nierówności kostne. Zabieg zaczynamy najpierw cienkim wiertłem pilotem, potem stopniowo zwiększając średnicę kolejnymi drylami kostnymi. Wiertła prowadzimy bardzo wolno, cały czas chłodząc kość solą fizjologiczną. W trakcie zabiegu kontrolujemy głębokość preparacji, jej kierunek i także opór wprowadzania wszczepu zębowego.

Szablony implantologiczne

Nieocenione dla operatora szczególnie w trudnych warunkach kostnych, są szablony implantologiczne przygotowane przed zabiegiem na podstawie tomografii CBCT. Pomagają one poprowadzić wiertła w określony kierunku w stosunku do struktur anatomicznych. Ważne jest to, że implant zęba wprowadzamy stopniowo, bez użycia nadmiernej siły. Ostanie fazy dokręcania implantu zębowego wykonujemy przy pomocy specjalnych kluczy dynamometrycznych. Na koniec lekarz ocenia stan wprowadzenia implantu zęba i kości wokół niego. W niektórych przypadkach związanych z ubytkami kostnymi, równocześnie z implantacją planujemy i wykonujemyaugmentację kościsterowana regeneracja kości.

Augmentacja kości – sterowana regeneracja kości

Zabieg sterowanej regeneracji kości polega na dodaniu w miejscach gdzie brakuje kości, materiału kostnego lub zastępczego. Ostatecznie zabieg kończymy przykryciem kości i implantu zęba odsuniętym wcześniej płatem śluzówkowo-okostnowym i założeniem szwów. Najczęściej stosujemy cienkie miękkie szwy, aby nie drażnić okolicznych tkanek. Na koniec, pacjent otrzymuje szereg zaleceń jak powinien postępować po zabiegu. Szczegóły znajdziecie we wpisie:

Ból poimplantacji. Dolegliwości pozabiegu. Co zrobić?

IMPLANT ZĘBA RODZAJE, CENA, OPINIE. Zakładanie implantów zęba (9)

Stan po wszczepieniu implantu dwufazowego

Rzadko bywają powikłania pozabiegowe. Dlatego też pacjenci bardzo dobrze znoszą okres gojenia. Kontrolę zlecamy na drugi dzień po zabiegu. Jeśli nic się nie dzieje złego usuwamy szwy po 8-10 dniach od zabiegu. Na czas integracji, implant zęba pozostawiamy przykryty płaszczem śluzówkowym przez okres około 3 miesięcy. Spoczywa tym czasie w kości bez obciążeń, które mogłyby spowodować jego zwichnięcie. Środowisko jest jałowe, bez bakterii, więc zminimalizowane jest ryzyko zakażenia okolicy okołowszczepowej. W takich warunkach dochodzi do integracji implantu zębowego z kością. Istnieje modyfikacja tego zabiegu, która polega na pozostawieniu na powierzchni dziąsła od razu po zabiegu śruby gojącej na okres około 3 miesięcy. Mamy po tym czasie ładnie uformowane dziąsło.

Implantacja dwufazowa. Druga cześć zabiegu

Po upływie 10-12 tygodni dokonujemy odsłonięcia implantu zęba i oceniamy jego integrację z kością. Tu pomagają namzdjęcia zęba przeglądowe. W znieczuleniu miejscowym śluzówkę dziąsła nacinamy lekko skalpelem i odsłaniamy górną część implantu zębowego. W jej miejsce wkręcamy śrubę gojącą, która pozwala na uformowanie się girlandy dziąsła wokół implantu.

(Video) Co po wszczepieniu implantów zębów?

Kolejnym etapem jest już część protetyczna zmierzająca do wykonania na wprowadzonym implancie zębowym korony protetycznej. Ostatecznie całe leczenie od momentu wprowadzenia wszczepu do osadzenia korony porcelanowej, mostu protetycznego albo protezy szkieletowej, może trwać od 4-6 miesięcy.

Czy wstawianie implantu zęba boli?

Sam zabieg jest całkowicie bezbolesny. Jedyny ból jaki czujemy, to lekkie ukłucie i rozpychanie podczas podawania środka znieczulającego przed zabiegiem. Ważne jest to, że podczas zabiegu wkręcania implantu zęba pacjent nie odczuwa bólu. Cały zabieg implantacji prowadzimy przeważnie w znieczuleniu miejscowym. Naturalnie można wykonać wszczepienie implantów zębowych w znieczuleniu ogólnym. W takim wypadku zabieg prowadzi zespół chirurgów wraz z anestezjologiem. Ze względu na to, najczęściej przy ogólnym znieczuleniu wprowadzaniu od razu kilka implantów zęba , albo łączymy implantację z przeszczepem kości, podniesieniem zatoki lub innymi zabiegami odtwórczymi. Więcej o znieczuleniach znajdziecie na stronie :

Znieczulenie wgabinecie stomatologicznym

Zalecenia po wkręceniu implantu zęba.

Od tego, w jaki sposób postępujemy po wszczepieniu implantów zębowych, zależy jakość pozabiegowego gojenia się tkanek i sukces całego leczenia. Proces osteointegracji i leczenia implantologicznego tylko w 50% zależy od lekarza. Tak na prawdę, druga połowa należy do pacjenta i tego, na ile będzie on zdeterminowany, by leczenie przebiegało prawidłowo do końca.Na koniec leczenia szczegółowe zalecenia postępowania w kolejnych tygodniach przekazuje lekarz implantolog. Są tam zarówno wskazania dietetyczne, jak i opis postępowania podczas zabiegów higienicznych w jamie ustnej.

Ważny jest szczególnie zaraz po zabiegu sposób postępowania z zimnymi okładami. Przykładamy je na skórę twarzy w okolicy, gdzie był wprowadzony implant zęba. Wtedy też od implantologa otrzymujemy wskazania co do naszej aktywności fizycznej i pracy.Przede wszystkim nie palimy papierosów.
Szczegóły i wszystkie informacje znajdziecie w naszych wpisach :

Ból poimplantacji zęba. Zalecenia powkręceniu implantu. Co zrobić ?

Implanty zębowe higiena. Metody oczyszczania zębów

Implanty zębowe a palenie papierosów

Szczególny problem stanowi palenie papierosów przez osoby, u których zostały wprowadzone w kość implanty zębowe. Powodem jest nikotyna, ciała smoliste, związki pierścieniowe i inne zawarte w dymie tytoniowym, które powodują ogromne spustoszenia w tkankach otaczających implanty zęba. Tu najbardziej narażona jest młoda tkanka kostna powstała na styku implantu zęba. Więcej informacji znajdziecie na naszej stronie :

Implanty palenie papierosów. Chirurgia wyrostka

Implant zęba a alkohol

Drugim czynnikiem ryzyka zaraz po nikotynie, dla powodzenia leczenia implantologicznego jest picie alkoholu. Szczególnie alkohol wysokoprocentowy, bardzo toksycznie oddziałuje na przyzębie i okolicę okołowszczepową, ponieważ zaburza i niszczy połączenia implantu zęba z kością. Uszkadza także mikronaczynia i drobne włókna nerwowe. Wskazane jest bardzo rozważne spożywanie alkoholu. Szczegóły znajdziecie w naszym wpisie:

Alkohol aimplanty zębowe. Alkohol – integracja iużytkowanie implantów

Jaką wytrzymałość ma implant zęba ?

Implant zęba jest konstrukcją, którą medycyna stosuje już od kilkudziesięciu lat. W tym okresie przeprowadzono mnóstwo badań klinicznych i obserwacji. Dzięki nim możemy śmiało powiedzieć, że implanty zębowe są jednymi z najtrwalszych i najlepiej tolerowanych sztucznych zamienników naturalnych tkanek. Dlatego, wszczepy wykonane z tytanu i ceramiki stosujemy nie tylko w stomatologii ale i w chirurgii, ortopedii, kardiologii. Implanty zębowe mają bardzo dużą wytrzymałość mechaniczną i chemiczną. Wartość niektórych stopów sięga 1800 MPa. Dodatkowo są odporne na korozję, złamania, działania kwasów. Implanty zęba zastosowane w stomatologii mogą służyć w jamie ustnej kilkadziesiąt lat. Można powiedzieć, że ich utrata nie nigdy nie jest spowodowana uszkodzeniem mechanicznym czy chemicznym implantu.

Implanty zębowe opinie

Wszczepy zębowe są kontrolowane przez wiele lat, od momentu wkręcenia w kość wyrostka. Rozmawiamy z pacjentami i pytamy o ich opinie o implantach. Przede wszystkim oprócz badania klinicznego, cenne są odczucia subiektywne pacjentów i ich indywidualne opinie o implantach w czasie posiłków, mówienia, noszenia protez. Z drugiej strony, prosimy o porównanie stanu sprzed leczenia i obecnego, gdy implanty zęba są wkręcone i służą jako filary w jamie ustnej.
Mogę powiedzieć, że praktycznie wszystkie opinie o implancie zębowym naszych pacjentów są bardzo pozytywne. Pacjenci są zadowoleni, nie odczuwają dolegliwości z tytułu wprowadzonych wszczepów. Ich jakość życia zdecydowanie się poprawiła. Adaptacja do odbudowy implantoprotetycznej była szybka i przebiegała bez komplikacji.

Czy można wykonać implant zęba na NFZ?

Na dzień dzisiejszy, nie możliwości refundowania procedur implantologicznych w ramach gwarantowanych świadczeń zdrowotnych. Obecnie w wyjątkowych sytuacjach życiowych, można zwrócić się z prośba do dyrektora oddziału wojewódzkiego NFZ, o sfinansowanie konkretnego leczenia. Dlatego, wydzielenie specjalnych środków w celu wszczepienia implantu zębowego, zależy tylko i wyłącznie od decyzji urzędnika.

Cena implantu zęba

Koszt zabiegu implantologicznego i odbudowy protetycznej, zależy od skali przeprowadzonego zabiegu. Dodatkowo na cenę implantu zęba wpływają warunki w jamie ustnej pacjenta, dodatkowe zabiegi rekonstrukcyjne, ilość implantów, rodzaj odbudowy protetycznej, rodzaj podjętego zabiegu, uzupełnienia czasowe. Oprócz tego, to ile zapłacimy zależy od lokalizacji, standardu i marki gabinetu zabiegowego. Można powiedzieć, że cena implantu zęba pojedynczego wraz z uzupełnieniem protetycznym waha się od 4-6 a nawet 7 tyś. złotych. Najwięcej zapłacimy za implanty natychmiastowe. Te mogą kosztować 10-12 tyś złotych

Mamy nadzieję, że nasz artykuł dostarczy Państwu wielu cennych informacji na temat implantów zębowych. Jeśli planujecie tego typu zabieg, zapraszamy serdecznie do odwiedzenia naszych gabinetów stomatologicznych w Brzesku i Bochni.

.

Podobne tematy:

(Video) Czy wszczepienie implantów boli?

FAQs

Ile kosztuje implant zęba 2022? ›

Koszt pojedynczego implantu zębowego to średnio około 3000 zł, przy czym ceny zaczynają się już od 1500 zł, a kończą z reguły na 4600 zł.

Ile kosztuje implant zęba 2022 forum? ›

Wszczepienie samych implantów całej szczęki – cena

Koszt jednego implantu waha się średnio od 3 500 złotych, a liczbę należy pomnożyć przez ich niezbędną ilość (w najgorszym wypadku koszt wszystkich implantów będzie oscylował wokół 24 000 zł).

Które implanty są najlepsze? ›

Tytanowe uważa się za najpopularniejsze, ponieważ ich założenie nie jest tak kosztowne, jak ma to miejsce w przypadku implantów stworzonych z innych materiałów. Niewątpliwą zaletą wkrętów tytanowych jest ich wysoka tolerancja. Bardzo rzadko zdarza się, aby organizm pacjenta je odrzucił.

Ile kosztują implanty wszystkich zębów? ›

Wynosi on od 8600 zł do 15 000 zł – w zależności od ilości implantów, na których rekonstrukcja będzie osadzana. Na cenę mają wpływ precyzyjne materiały łączące protezę z każdym z implantów, dlatego koszt protezy zależy od ilości implantów.

Jak najtaniej wstawić zęba? ›

Alternatywą dla implantów są mosty – tańsza odbudowa, będąca stałą protezą. Pozwala ona uzupełnić jeden lub kilka utraconych zębów. Jego konstrukcja obejmuje kilka złączonych ze sobą koron mocowanych na filarach, którymi są albo własne, zdrowe zęby pacjenta, albo implanty.

Czy implanty są na całe życie? ›

Fakty o implantach zębowych

Wygląda naturalnie, umożliwia normalne przeżuwanie pokarmów i swobodną artykulację. A do tego charakteryzuje się dużą trwałością – jeśli będziesz stosować się do zaleceń stomatologa, to implant może być rozwiązaniem nawet na całe życie.

Videos

1. Leczenie implantologiczne - Historia Pani Anny
(Dentim Clinic - Centrum Implantologii i Ortodoncji)
2. Co lepiej wybrać - implanty zębowe czy korony i mosty? - NZOZ Laser Szczecin
(NZOZ Laser)
3. MAM IMPLANTA ZĘBOWEGO | KOSZT, HISTORIA, ZABIEG
(agata__romaniuk)
4. Wszczepienie pojedynczego implantu zęba
(Amerykańska Implantologia)
5. Implanty zębów. Całkowita odbudowa szczęki przy zastosowaniu implantów XIVE
(Stomatologia Bez Bólu)
6. ILE KOSZTUJĄ IMPLANTY ZĘBÓW?
(Stomatolog Dobra Rada)
Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Cheryll Lueilwitz

Last Updated: 03/14/2023

Views: 6019

Rating: 4.3 / 5 (54 voted)

Reviews: 85% of readers found this page helpful

Author information

Name: Cheryll Lueilwitz

Birthday: 1997-12-23

Address: 4653 O'Kon Hill, Lake Juanstad, AR 65469

Phone: +494124489301

Job: Marketing Representative

Hobby: Reading, Ice skating, Foraging, BASE jumping, Hiking, Skateboarding, Kayaking

Introduction: My name is Cheryll Lueilwitz, I am a sparkling, clean, super, lucky, joyous, outstanding, lucky person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.